Asocijacija kompozitora i muzičkih stvaralaca u Bosni i Hercegovini (AMUS) je jučer učestvovala u radu Ustavopravne komisije Predstavničkog doma PSBiH na kojoj je usvojen Izvještaj Instituta za intelektualno vlasništvo BiH o funkcionisanju sistema kolektivnog ostvarivanja autorskog i srodnih prava za razdbollje 2005. – 2010.godine.
U ime muzičkih autora parlamentarnoj komisiji se obratio predsjednik Skupštine AMUS-a Dino Merlin. Govor Dine Merlina prenosimo u cjelosti:
Poštovani gospodine predsjedavajući,
uvaženi predstavnici, članovi i članice ustavopravne komisije,
dame i gospodo,
Obraćam vam se kao predsjednik skupštine asocijacije kompozitora i muzičkih stvaralaca Bosne i Hercegovine – skraćeno AMUS, koja okuplja eminentne muzičke autore u našoj zemlji.
Prije svega želim da zahvalim institutu za intelektualno vlasništvo na čelu sa direktoricom Lidijom Viđenjić na isrcpnom izvještaju o funkcioniranju sistema kolektivnog ostvarivanja autorskog i srodnih prava za razdoblje 2005.-2010. Izvještaj je precizan u nalazima i ocjeni stanja; ovdje izjavljujem da ga muzički autori u potpunosti podržavaju.
Zato apelujem na članove ustavnopravne komisije da izvještaj usvoje. Posebno molim da obratite pažnju na zaključak 4. koji poziva na angažiranje relevantnih institucija u BiH da utvrde istinito i potpuno finansijsko poslovanje postojećih kolektivnih organizacija. Ovdje prije drugih, mislimo na Sine Qua Non d.o.o. kao sadašnjeg nosioca državne dozvole za ostvarivanje autorskog i srodnih prava. Utvrđene su brojne nepravilnosti koje su nas autore ponukale da kao udruženje AMUS istupimo iz osnivačkih prava udruženja Sine Qua Non, čime cijenimo da je agencija Sine Qua Non izgubila svaki kredibilitet da zastupa autore iz BiH.
2010-ta je bila godina donošenja zakona iz oblasti autorskog prava, prošla godina je bila godina donošenja podzakonskih akata iz ove oblasti i godina priprema.
2012-ta treba da bude godina provedbe ovih zakona. Možemo svi biti ponosni na zakone iz autorskog i srodnih prava jer su među najmodernijima u Evropi. Ali, nema svrhe donositi zakone koji se ne provode.
Vjerujem da danas stavljamo tačku na jedan mračni period netransaprentnosti, nedemokratičnosti, na jedan period vladavine privatnih interesa u ostvarivanju autorskog prava.
Danas podvlačimo stanje koje je u izvještaju jasno oslikano kao veoma nezadovoljavajuće. očekujem vrlo skoro veliki napredak u smislu većeg angažmana autora u ostvarivanju svojih prava i dodjele dozvola za kolektivno ostvarivanje prava.
Mi, autori u BiH, želimo samo ono što naše kolege širom razvijenog svijeta već odavno uživaju. Želimo samo ono što naši zakoni već predviđaju i obećavam u ime autora u BiH da ćemo vam biti partneri u daljem poboljšavanju sistema intelektualnog vlasništva u BiH. bez toga nam nema naprijed. Bez provedbe kolektivnog ostvarivanja autorskog prava nam nema evropskog puta.
Apelujem na vas u ime naših kolega stvaralaca, muzike ili teksta, pisaca, kompozitora ozbiljne i druge muzike koji su slabog, rekao bih mizernog materijalnog stanja. Ukoliko bi se ovi zakoni provodili zadovoljavajuće, kao što je slučaj u svim zemljama našeg okruženja, da ne idem dalje, ti autori bi živjeli pristojno od svoga talenta i rada.
Boli me činjenica da ispodprosječan autor u zemljama regiona ima mnogo više od svog rada nego natprosječan autor iz naše zemlje. Boli me ta nepravda i želim da to podijelim sa vama. Naši autori su naši najbolji ambasadori i promotori i pomozite ima da mogu da žive od onoga što sami naprave.
Na kraju, predlažem da Parlament BiH koji donosi zakone iz oblasti autorskog i srodnih prava svake godine održai jednu sjednicu na kojoj ćemo raspravljati koliko se zakoni provode. To će dati jednu pravu sliku stanja u ovoj oblasti vama kao zakonodavcima, a mnogim autorima, nadam se, riješiti i životnu egzistenciju koja im po svakom zakonu pripada.
Oglasio se i AMUS
U povodu sjednice komisije saopćenje je uputio i AMUS: Saopćenje prenosimo u cjelosti:
– AMUS u potpunosti podržava nalaze i ocjene Instituta za intelektualno vlasništvo BiH iznesene u Izvještaju. Posebno podržavamo zaključak iz izvještaja da se angažuju relevantne institucije da utvrde istinito i potpuno finansijsko poslovanje Sine Qua Non d.o.o. kao sadasnjeg nosioca Dozvole za ostvarivanje autorskog i srodnih prava.
Autori su svjesni da su u poslovanju ovog preduzeća načinjene brojne nepravilnosti na njihovu štetu i AMUS izrazava spremnost na saradnju sa nadležnim institucijama koje budu ispitivale poslovanje Sine Qua NoN d.o.o..
AMUS se nada da je danas stavljena tačka na period koji je obilježen, kako se kaze u izvještaju "netransparentnošću i nedemokratičnošću" i da će es onemoguciti vladavina privatnih interesa sto je do sada bio slucaj.
AMUS cijeni da je od posebnog značaja Zaključak da se svake godine razmatra IzvjeŠtaj o stanju autorskog i srodnih prava sve dok se ne ocijeni da se zakoni iz ove oblasti provode na zadovoljavajućem nivou.
Autori okupljeni u AMUS-u ce biti aktivni partneri u tom procesu izgradnje novog sistema kolektivnih ostvarivanja prava, svjesni da je to jedan od važnih procesa koji vode BiH ka putu EU integracija, stoji u saopštenju.
AMUS je Asocijacija kompozitora-muziČkih stvaralaca Bosne i Hercegovine koja djeluje od 1946. godine. Predsjednik Skupštine je Dino Merlin, potpredsjednici su Hari Varešanović i Ismet Nuno Arnautalić. Upravni odbor cine Vlado Podany, predsjednik, Nedim Babović, Nedzad Imamović, Ibro Mangafić, Igor Raznatović, Igor Vukojević, Amir Sehić.
Članovi AMUS-a, između ostalih, su: Goran Bregović, Kemal Monteno, Fahrudin Pecikoza, Halid Beslić, Enes Begović, Mladen Vojičić Tifa, Elvir Laković Laka, Mario Knezović, Armin Šaković, Davor Sučić Sula, Dino Muharemović, Nazif Gljiva, Milić Vukašinović, Muhamed Mujkanović, Semir Ceric Koke, Maja Milinković, Mirko Senkovski Džeronimo, Dino i Adnan Šaran, Dona Ares, Benjamin Isović, Asim Horozić, autorski tim Dubioza kolektiv, Samir Mujagić SMS, Zijo Valentino, Eldin Huseinbegović, Dilvad Felić, Frenkie, Maya Sar, Mahir Sarihodžić, Jasmin Mag, Rizo Ruža, Dino Šukalo, Haris Dedić… i još preko dvije stotine drugih.